V roce 2018 nás čeká kulaté výročí, které přímo vybízí k velkým oslavám. Bude to už sto let od vzniku samostatného československého státu. A za to naše společné století jsme my Češi a Slováci zažili tolik příběhů, které by měly být stále připomínány. Vše začalo rokem 1918, kdy se naše společné touhy o svrchovaném státě proměnily ve skutečnost a přijali jsme jako našeho prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Společné století

Dalším důležitým milníkem, na který můžeme být právem hrdí, je rok 1968 a takzvané pražské jaro, kdy jsme se pokusili vymanit z diktatury, byť tento náš společný pokus byl ukončen okupací.

Společné století

A v neposlední řadě rok 1993, kdy proběhl mírumilovný a poklidný rozchod, který ocenil celý civilizovaný svět, a díky němu mohly vzniknout dva nové, zcela suverénní státy, v prostoru integrující se Evropy.

Společné století

Historie pokračuje dál, ale my k sobě máme stále blízko. Buďme proto hrdí na to, odkud pocházíme, a to v tom nejryzejším slova smyslu. Připomeňme si události bouřlivé, radostné i ty tragické. Inspirujme se osobnostmi, které nás svým myšlením posouvaly kupředu.

Společné století